CO-TESTİNG

CO-TESTİNG

bu test smear ve HPV DNA  testinden oluşmaktadır. HPV pozitif olduğu durumda genellikle hangi tip HPV taşıdığını belirtilerini gösterenlere yapılması gerekir. Yüksek risk olarak görülen 16, 18, 31, 45  taşıyıcılığı olan kadınlar yakın takip edilmesi lazım gruptur.

Enfeksiyon ile karşılaştıktan  2 yıl  içinde HPV enfeksiyonu güçlü bağışıklık sistemi  olan kadınlarda yok edilir. %10 kadında ise enfeksiyon kalıcı hale gelir. Kalıcı enfeksiyon gelişiminden 2-5 yıl sonra enfeksiyon ilerler ve CIN-1  denilen lezyona dönüşmeye başlar. CIN-1 ilerlerse 4-5 yıl sonra CIN-2 ve CIN-3’e ilerler. CIN-2  ve CIN-3 ilerlerse 9-15 yıl sonra kansere dönüşümü başlar. Kadınların %20 sinde bu süreçde bir şikayet olmaz. Ama çoğu kadında ilişki sonrası kanama ve ya kötü kokulu akıntı, düzensiz vajinal kanama gibi sonuçlar olabilir. Hastalığın dahada  ilerlemesi ile birlikte kilo kaybı, yoğun ağrı, idrar yapmada zorluk gibi şikayetler eklenilebilir.

Bir lezyonun rahim ağzı kanserine ilerleme süreci uzun yıllar aldığı için erken  tanı ile bu kanser önlenebilir ve tedavi edile.Tarama ve takip programı ile birlikte çok net sonuçlar olup, her kadın tarama programına alınmalıdır.Bir tarama testi olarak etkin, ucuz ve güvenilir bir yöntem ile olan smear testi 1940 yılından itibaren uygulanır..  Tarama programı yaş gruplarına göre farklı uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir